Czym są rekolekcje typu Marriage Encounter?
Polski program Rekolekcji Małżeńskich typu Marriage Encounter powstał w katowickim Duszpasterstwie Akademickim w 1977 roku. Rekolekcje małżeńskie są rekolekcjami zamkniętymi, trwającymi od godziny 18.00 w piątek do godziny 16.00 w niedzielę. Są one przeznaczone dla małżeństw sakramentalnych. W zasadzie są to rekolekcje dla dobrych małżeństw, tzn. takich, które chcą żyć w jedności, umacniać i pielęgnować swoją miłość, choć przeżywających czasem różne trudności. Uczestniczą jednak w nich również i tacy małżonkowie, dla których stanowią one przysłowiową “ostatnią deskę ratunku” lub są pomocą w ponownym odkrywaniu swojej miłości. Rekolekcje rozgrywają się wyłącznie pomiędzy małżonkami – lecz w klimacie i atmosferze wytworzonej przez grupę. Skrótowo, to intensywny kurs uczenia się, bądź rozwijania sztuki komunikacji także na płaszczyźnie uczuć, który może ułatwić wzajemne relacje w życiu codziennym i w sytuacjach ekstremalnych. Jest to praktyczne zwrócenie uwagi, podkreślenie, a czasem wręcz nauczenie zasad, które mogą być wykorzystywane przez małżonków w celu budowania porozumienia w małżeństwie i rodzinie.
Początek rekolekcjom Marriage Encounter dali małżonkowie J. i M. Ferrowie i jezuita o.Gabriel Calvo z Hiszpanii; pierwsze rekolekcje tego typu nazwane Encuentro Conyugal odbyły się w Barcelonie w 1962 r. (po blisko 10-ciu latach zbierania doświadczeń). Do Polski ich program dotarł z Kanady przez Stanisława Boguszewskiego, przywiózł go do Katowic, do Duszpasterstwa Akademickiego, na spotkanie grupy absolwentów i zainteresował nim małżeństwa z tej grupy i ich duszpasterza, ks. Józefa Dancha. Jako liderzy zaangażowali się Janina i Kazimierz Waloszkowie. Program został przetłumaczony, przedyskutowany i sprawdzony w praktyce na pierwszych tego typu eksperymentalnych rekolekcjach, które poprowadził zespół z Katowic (4 pary prowadzące, 5 par zaproszonych oraz ksiądz, psychoterapeuta i p. Boguszewski) 7 maja 1977 r. w Laskach. Miejsce to zaproponował ks. Danch, który znał je z praktyki jako kleryk. Kolejne rekolekcje odbyły się w Pewli koło Żywca (styczeń 78), Laskach (maj 1978), Raciborzu (wrzesień 1978 i październik 1979), Trzebini (luty 79), a od kwietnia 1979 w Czechowicach, w klasztorze oo. Jezuitów, który stał się stałym miejscem dla odbywających się 6 razy w roku rekolekcji.
W 1981 roku program został zmodyfikowany przez Teresę i Eugeniusza Malickich oraz ks. Stanisława Puchałę – wykorzystano najnowsze spostrzeżenia psychologii komunikacji i dotychczasowe doświadczenia przy prowadzeniu rekolekcji i spotkań porekolekcyjnych. Zasadniczo w tej formie program jest realizowany do chwili obecnej, choć na bieżąco aktualizowany. W 1986 r. katowicka para koordynująca wraz z animatorami z Rzeszowa zainicjowała powstanie ośrodka rzeszowskiego, realizującego identyczny program. Każde rekolekcje prowadzi zespół animatorów składający się z kapelana, pary koordynującej i dwóch par małżonków-animatorów. Animatorzy z grupą współpracowników tworzą wspólnotę, która bierze udział w spotkaniach, wyjazdach i rekolekcjach doskonalących umiejętności prowadzenia spotkań i ich przygotowania, a przede wszystkim służą budowaniu więzi pomiędzy animatorami i współpracownikami a także pogłębieniu formacji.
Uczenie się sztuki wzajemnej komunikacji prowadzi do pogłębienia więzi małżeńskiej i daje możliwość nawiązania zerwanej. Dla wielu małżeństw rekolekcje stały się punktem zwrotnym, a nawet przełomem w życiu, pomogły małżonkom odnaleźć siebie, lepiej się zrozumieć nawzajem i akceptować. Takie przeżycie często rodzi przemianę. W sferze intelektualnej oznacza to zazwyczaj odkrycie zupełnie innego wymiaru świata, w moralnej może się przejawiać w rewizji hierarchii wartości i przeszeregowaniu priorytetów. Rekolekcje małżeńskie inspirują również do podjęcia postawy apostolskiej, otwartości na innych, angażowania się w sprawy Kościoła i społeczeństwa. Uczestnicy stworzyli wiele grup działających w swoich środowiskach, najczęściej parafialnych. Z inicjatywy uczestników i animatorów tych rekolekcji i Duszpasterstwa Rodzin powstało – jako drugie w Polsce – Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Katowickiej, a na jednym ze Spotkań Zasilających w Bielsku – zainicjowano powstanie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Bielsko-Żywieckiej.